Mikcijska cistouretrografija
OPIS POSTUPKA: Ova pretraga se obavlja radi dijagnosticiranja različitih bolesnih stanja mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi, kao što su npr. vezikoureteralni refluks (povrat mokraće iz mokraćnog mjehura u mokraćovod) i utvrđivanje anomalije mokraćnog sustava. MCUG je metoda prikaza mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi pomoću rentgenskih zraka i kontrastnog sredstva. Za punjenje mokraćnog mjehura kontrastnim sredstvom koristi se kateter. Kateter je tanka, savitljiva plastična cjevčica koja se uvede kroz mokraćnu cijev u mokraćni mjehur i kroz koju se daje kontrastno sredstvo u mokraćni mjehur. Kada se mokraćni mjehur u cijelosti ispuni kontrastnim sredstvom, učini se rentgenska snimka. Nakon toga se vadi kateter, a pacijent u aktu mokrenja se ponovno snima. Ukupno trajanje pretrage je oko 15- ak minuta. Pretraga je bezbolna, eventualno se može osjetiti blaža nelagoda pri uvođenju katetera u mokraćni mjehur, te za vrijeme punjenja mjehura kontrastnim sredstvom. U većini slučajeva odmah nakon pregleda moguć je nastavak svih životnih aktivnosti Pretraga daje informacije o izgledu mokraćnog sustava te isključuje ili potvrđuje postojanje povrata mokraće prema bubrezima ili postojanja druge anomalije.
KONTRAINDIKACIJE I RIZICI: Ukoliko se postupak ne učini moguće je da se ne prikaže uzrok tegoba te da se zbog toga ne provede pravovremeno i potrebno liječenje. Rijetko se može javiti alergijska reakcija na primjenu kontrastnog sredstva te je potrebno obavijestiti liječnika o postojanju bilo kakvih ranijih alergijskih reakcija, posebno na kontrastna sredstva. Pretraga se ne izvodi ako je prisutna aktivna, infekcija mokraćnog sustava, te u slučaju alergije na kontrastna sredstva. Radi izlaganja rendgenskom zračenja uvijek postoji malen rizik nastanka zloćudnih tumora, no dobit od pretrage daleko nadmašuje ovaj rizik. Za djecu stariju od 5 godina i odrasle, ukupna doza zračenja u ovoj pretrazi je oko 1,6 mSv, što je prosječna doza zračenja koju primi odrasla osoba prirodnim zračenjem tijekom 6 mjeseci. Za djecu mlađu od 5 godina ukupna doza zračenja u ovoj pretrazi je oko 0,8 mSv, što je prosječna doza zračenja koju primi odrasla osoba prirodnim zračenjem tijekom 3 mjeseca. Ako postoji mogućnost trudnoće pretragu nije preporučljivo raditi jer postoji mogućnost oštećenja djeteta zračenjem. Rijetko se uvođenjem katetera u mokraćni mjehur može potaknuti unos bakterija u mokraćni sustav koje mogu izazvati upalu.
KOMPLIKACIJE KOJE ZAHTIJEVAJU HITNO OBRAĆANJE LIJEČNIKU: Većina alergijskih reakcija nastaje vrlo brzo nakon primjene kontrastnog sredstva, obično unutar prvih 30 minuta. Ukoliko primijetite kožne promjene ili smetnje disanja an kod primjene ko ntrastnog sredstva,svakako je potrebno HITNO javiti se liječniku.
MOGUĆNOST ZAMJENE ZA PREPORUČENI POSTUPAK: U pojedinih bolesnika preporučeni postupak može se zamijeniti UZV pregledom ili pretragama nuklearne medicine.
Mikcijska cistouretrografija.pdf -> Preuzmi